Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozor na horko!

16. 7. 2007

Enormní zvýšení počtu zásahů souvisejících s vysokými teplotami zaznamenali o uplynulém víkendu zdravotníci i horští záchranáři. Teploty pohybující se kolem třiceti stupňů nedělají problémy jen starším a nemocným lidem. Horko špatně působí i na mladé lidi při větší fyzické zátěži, například na horách.

Perný víkend mají za sebou pražští záchranáři. Během soboty a neděle vyjížděli k více jak 160 případům souvisejícím s horkem. V sobotu se jednalo o 80 výjezdů, v neděli ještě o šest více. To padl teplotní rekord z roku 1928. Tepleji bylo dokonce než v Palermu či Římě. V pražském Klementinu naměřili v 15 hodin 34,6 stupně Celsia.

Nejstarším ošetřeným byl v neděli 94letý muž, oproti tomu v obou víkendových dnech byly nejmladšími pacientkami pražských záchranářů v sobotu i v neděli šestnáctileté dívky, které na slunci zkolabovaly.

Dvojnásobně více výjezdů

Záchranáři vyjížděli ve větším množství k nevolnostem, dušnostem, kolapsům, epileptickým záchvatům, infarktům či cévním mozkovým příhodám.

"Ve dnech s nižšími teplotami zaznamenáváme 40-50 výjezdů ke stejným diagnózám, nárůst o uplynulém víkendu je tedy dvojnásobný. Předpokládáme, že během pondělí se vzhledem k dalšímu oteplování bude počet výjezdů sanitních vozů dále zvyšovat," uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Začátek pracovního týdne má být poznamenaný tropickými teplotami. Na většině území má být v pondělí mezi 34 až 38 stupni, místy by mohlo být i 39 stupňů Celsia. V úterý i ve středu by mělo být ještě hodně přes třicet stupňů.

Poté se začne pomalu ochlazovat. Markantní snížení teploty zaznamenáme až po středě, kdy přes naše území začne proudit zvlněná studená fronta, která začne v úterý ovlivňovat počasí na západě Čech a během středy a čtvrtka bude jen velmi zvolna postupovat přes naše území dále k východu.

Co současná tropická vedra způsobuje?

Současný příliv teplého vzduchu do Česka je výsledkem konstelace tlakových výší nad Evropou a Afrikou. Vzduch přichází nyní do Česka přímo z Afriky, kde panuje bezoblačné počasí, a tudíž i tam je vzduch prohřátější než obvykle. "Tím pádem jsou teploty v Česku o tři až čtyři stupně vyšší, než by tomu bylo normálně, nijak neobvyklý jev to ale není," řekl ČTK klimatolog Jan Pretel.

Vysokohorské túry odložte

Problémy s panujícími vedry zaznamenali také horští záchranáři. Během uplynulého víkendu zaznamenali například jen v Krušných horách sedm úrazů. Horská služba proto v těchto parných dnech varuje návštěvníky hor před túrami a cyklistickými túrami s velkou náročností.

"Hrozí úžeh i úpal. Cyklistické helmy doporučujeme používat nejen z důvodu ochrany před úrazem, ale i jako ochranu před přímým slunečním zářením. V Krušných horách jsme za víkend zaznamenali sedm vážných úrazů," uvedl náčelník horské služby v Krušných horách Rudolf Chlad.

Horská služba doporučuje omezit náročnější fyzické túry nebo cyklistické výlety. V každém případě je nutné doplňovat průběžně tekutiny, nejlépe vodu a šťávy, v žádném případě ne alkoholem, který naopak organismus dehydruje. Turisté by měli používat ochranné krémy s vysokým UV faktorem, brýlemi chránit oči a používat hlavně u dětí lehkou pokrývku hlavy.

Pozor na hořlavé látky

Před vysokými teplotami varují v souvislosti s vysokými teplotami také hasiči. Nebezpečí se týká zejména skladování a manipulace s hořlavými kapalinami, se kterými se lidé běžně setkávají.

"Málokdo ví, že vysoce hořlavé kapaliny I. třídy nebezpečnosti (např. benzín, aceton nebo metanol) mají teplotu vzplanutí nižší než 21 stupňů Celsia. To znamená, že již při této relativně nízké teplotě se z kapaliny uvolní tolik par, že se vytvoří zapalitelná směs se vzduchem," uvedl mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček.

Pak stačí pouze neopatrné zacházení se zdrojem otevřeného ohně - např. zapálit si v blízkosti cigaretu - a začne hořet. Navíc při vyšších teplotách se kapaliny odpařují více a tedy hrozí i zvýšené riziko požáru či výbuchu.

Pravidla pro skladování hořlavých a nebezpečných látek
Pevná paliva ukládejte odděleně od jiných druhů paliv, hořlavých anebo hoření podporujících látek.
Ke skladování nebo ukládání hořlavých kapalin používejte pouze obaly, nádrže nebo kontejnery k tomuto účelu určené. Hořlavé kapaliny, hořlavé a hoření podporující plyny se skladují pouze v prostorách, které jsou k tomuto účelu určeny.
Je zakázáno ukládat hořlavé kapaliny ve společných a ve sklepních prostorách bytových domů nebo ubytovacích zařízení, ukládat lze jen maximálně 40 litrů hořlavé kapaliny potřebné k vytápění těchto objektů, a to v nerozbitných přenosných obalech pro jeden tepelný spotřebič.
V jednotlivých a řadových garážích lze ukládat nejvýše 40 litrů pohonných hmot pro osobní automobily a 80 litrů pohonných hmot pro nákladní automobily v nerozbitných přenosných obalech a nejvýše 20 litrů olejů na jedno stání. V hromadných garážích se pohonné hmoty ani oleje neukládají, s výjimkou provozních náplní a záložního paliva, které jsou součástí vozidel.
Nádoby s hořlavými nebo hoření podporujícími plyny (např. lahve, sudy, kontejnery, nádrže) umísťujte na snadno přístupných a dostatečně větraných a proti nežádoucím vlivům chráněných místech. Tyto nádoby nelze nikdy ukládat v prostorách pod úrovní okolního terénu, ve světlících, v garážích, kotelnách, místnostech určených ke spaní, ve společných prostorách bytových domů a ubytovacích zařízení. Páry hořlavých kapalin jsou totiž vesměs těžší než vzduch, takže se drží při zemi kde mohou tvořit nebezpečné výbušné koncentrace.
Při skladování látek majících sklon k samovznícení (např. seno, uhlí, bavlna) podle druhu a způsobu umístění sledujte, zda nedochází k procesu samovznícení. Je třeba zajistit dostatečné odvětrávání složeného materiálu a dávat pozor na jeho přílišné zahřátí.
Chodby, schodiště a únikové cesty ponechte volně průchozí, neskladujte materiál na pavlačích.
Ke zvýšení požární bezpečnosti ve své domácnosti si neváhejte pořídit požární hlásiče k včasné detekci případného požáru a hasební prostředky k jeho rychlému zdolání (přenosné hasicí přístroje). Tato investice se vyplatí, zejména pokud skladujete větší množství hořlavin na jednom místě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář